AMD Fusion E-350 alaplapok négy gyártótól
ASUS E35M1-M, PRO és I-Deluxe - Zacate a köbön:
Összességében hat alaplapot fogunk bemutatni, ezek közül négy mini ITX, kettő pedig micro ATX kialakítású hardver. Az összes termék közös jellemzője az AMD E-350 APU (CPU+GPU) jelenléte, ennek megfelelő képességekkel. Aki esetleg lemaradt tegnapi AMD Fusion bemutatónkról, az itt utánanézhet a Brazos platformnak. A hatosfogat három tagját az ASUS prezentálta, hiszen ők nem csak egy mini ITX, hanem két micro ATX lappal is kirukkoltak, melyek mindegyike passzív hűtéssel rendelkezik.
ASUS E35M1-M és ASUS E35M1-M PRO alaplapok
A két kicsi ám nem mini ASUS alaplap lényegében alig tér el egymástól. Közös jellemzőjük (a micro ATX méreten kívül) az USB 3.0, a passzív hűtés és persze az E-350 APU. E35M1-M és E35M1-M PRO nevű apróságaink számos ASUS specifikus képességet is kínálnak, ezek: 2+1 Phase Power Design, EPU, AI Suite II, Turbo KeyII, Turbo Key, TurboV, Anti-Surge, low EMI, CrashFree BIOS 3, EZ Flash 2, My logo 2, EFI BIOS(EZ Mode), Fan Xpert, C.P.R.(CPU Parameter Recall).
A spéci tulajdonságok mellé jár még egy PCI-E 16x konnektor is (diszkrét videokártyákhoz), két PCI sín tunerekhez és hangkeltőkhöz, valamint két DDR3 foglalat és az elmaradhatatlan hátlapi kivezetések. Ezek között akad a processzorba integrált videokártya kapcsán jelen lévő HDMI, DVI és DSUB, illetve a mozizást segítő optikai hang (S/PDIF Out) és a gyors adatcserét támogató eSATA, USB 3.0 és 10/100/1000 Ethernet is.
ASUS E35MI-I Deluxe alaplap
Három ASUS E-350 alaplapot ígértünk, tehát következzen az E35MI-I Deluxe bemutatása. A mindössze 17x17 centis mütyűr ugyanazzal az AMD E-350 APU-val (1.6GHz, 18W) érkezik, mint nagyobbacska testvérei. A felszereltséget vizslatva kellemes meglepetések érhetnek minket, hiszen öt darab SATA 6Gbps, egy eSATA, egy PCI-E 16x, két DDR3, négy USB 3.0, nyolc USB 2.0 és Gigabit Ethernet is felkerült a lapra. Tetszetős még a 7.1-es hang, illetve az optikai kivezetés, viszont a HDMI 1.3b videokártya konnektor azt jelenti, a 3D-ről le kell mondanunk. Ezzel szemben jár a Bluetooth 3.0 és a 802.11n Wireless is, rögtön két antennával.
Gigabyte GA-E350N-USB3 - minimál aktív hűtéssel:
Az ASUS alaplapjaival szemben, a Gigabyte aktív hűtést szerelt az E-350 alapú mini ITX megoldására. Ez lehetővé tette, hogy jóval kisebb bordát használjanak, igaz, a ventilátor működése biztosan több zajjal jár, mint az ASUS bordarendszere. A felszereltség itt is kellemes, bár WiFi és eSATA nincs, azért USB 3.0 és PCI-E 16x bővítő sín van. Nem maradt adós a Gigabyte optikai hangkivezetéssel sem, sőt analóg audio konnektorból rögtön hatot kapunk.
Gigabyte GA-E350N-USB3 alaplap
A minden ízében Ultra Durable Gigabyte GA-E350N-USB3 négy SATA (6Gb/s) és két DDR3 foglalatot kínál, Realtek 8111E chip (10/100/1000 Mbit) LAN társaságában. Itt jegyeznénk meg, hogy az NEC USB 3.0 vezérlőjét leváltotta a Renasas D720200 chip, némi változatosságot kínálva az USB 3.0 állóvizében. Gigabyte specifikus képességekből az alábbiakat kínálják nekünk: DualBIOS, @BIOS, Q-Flash, Xpress BIOS Rescue, Download Center, Xpress Install, Xpress Recovery2, EasyTuneSmart Recovery, Auto Green, On/Off Charge, Q-Share.
MSI E350IA-E45 - csak az első fecske:
Előkerült az első MSI E-350 mini ITX alaplap is, igaz egyelőre csak félhivatalosan. A BitTechNet egyik írásában bukkan fel az újdonság, azonban a (galériánkban is látható) képeknél ők sem kaptak több információt. Mindenesetre a fotók alapján megállapítható, hogy aktív hűtéses megoldással van dolgunk, ami a nevéből és felszereltségéből adódóan csak az első változatnak tűnik. (Az MSI szeret E45 és E65 változatokat is készítetni.)
MSI E350IA-E45 alaplap
Képességek és csatlakozók terén nagyjából a Gigabyte GA-E350N-USB3-hoz hasonlíthatjuk az MSI E350IA-E45-öt. Nincs WiFi és Bluetoot, sőt itt még a DVI-t is lespórolta a gyártó, mindössze HDMI és D-Sub konnektorokat kínálnak a monitor vagy TV csatlakoztatásához. Spórolás ide, vagy oda, USB 3.0 itt is jár (igaz csak kettő), viszont a hang kimenetekkel itt is minden a legnagyobb rendben van. Jelentős újításként tekinthetünk a termék dobozára, melyen a „TOP QUALITY & STABILITY” felirat olvasható..
Sapphire Pure Fusion Mini E350 - fehér doboz, fekete PCB:
Összefoglalónk végére maradt a betűrendben utolsó, ám kialakításában a leginkább különc E-350 APU-s lap. A Sapphire Pure Fusion Mini E350 szembe megy a trenddel és már hűtésében is eltér a többiektől. Itt egy külön borda került az AMD Hudson-M1 FCH vezérlőre és az E-350 APU-ra, ez utóbbi ventilátort is kapott. További eltérés, hogy a standard DDR3 foglalatok helyét SODIMM modulok vették át, ezzel jelentős helyet takarítva meg az áramköri lapon. (Az már más kérdés, hogy a Sapphire túl sokat nem kezdett ezzel az extra hellyel.)
Sapphire Pure Fusion Mini E350
A Pure Fusion Mini E350 közepén post led kijelzővel is összefutottunk. Háttértár csatlakoztatására öt SATA 6Gb/s ás egy eSATA port is rendelkezésre áll. Furcsa a termék hátlapja is, hiszen az optikai hang kivezetés az egyik Jack aljzat helyén fityeg. Megjelenítőt DVI-n, D-Sub-on és HDMI-n köthetünk az alaplaphoz, mely Bluetooth és USB 3.0 adatkommunikációt is támogat. (Meglepő, de a Sapphire valamiért nem Renasas, hanem NEC USB 3.0 vezérlőt használ.)
A hírhez kapcsolódó termékek és azok ára:
Aqua Electromax: ASUS M4A88T-I Deluxe alaplap >> 33.585 Ft
Bluechip: Asrock AD410PV Atom D410 integrált alaplap >> 16.335 Ft
PCHelpline: Gigabyte D525T-UD VGA mini-ITX >> 21.828 Ft
- Kapcsolódó hír(ek)
- » Acer Aspire One 522 - AMD Ontario APU-val
- » AMD Fusion - színre léptek az első APU-k
- » AMD hétvége 2. rész - CPU és VGA útitervek
- Kapcsolódó teszt(ek)
- » Asus M4A88TD-V EVO/USB3 alaplap
- » Asus P8P67 alaplap (LGA1155) és Sandy Bridge bemutató
- » Gigabyte - főszerepben a tuning és az USB 3.0