Asus P8P67 alaplapok - Sandy Bridge processzorokhoz
Asus LGA 1155 - P8P67 modellek és három különleges csemege:
Megérkeztek az Asus Sandy Bridge kompatibilis alaplapjai, legalábbis képek és specifikációk szintjén. A választék egészen széles, de az Asus mindig szeretett sokféle lappal új termékvonalat indítani. Gyorsan nézzük is át a neveket, aztán vessük be magunkat a képek és adatok sűrűjébe.
A típusjelek tehát a következők: P8P67 DELUXE, P8P67 EVO, P8P67 PRO, P8P67 LE, P8P67, P8P67-M EVO, P8P67-M, P8H67-V, P8H67, P8H67-M EVO, P8H67-M PRO, P8H67-M, P8Q67-M DO, ROG Maximus IV Extreme, Sabertooth P67 és P8H67-I Deluxe.
Asus Sandy Bridge alaplap újdonságok
Fenti listánkból a hozzáértők hamar kiolvashatják, hogy hét olyan modell érkezik, melyek a processzorba integrált videokártyára alapoznak, míg a többi típus dedikált VGA-val operál. Persze más szempontok szerint is szétválogathatjuk a mezőnyt, például felszereltség, vagy exkuzivitás szerint.
Asus P8P67 alaplap bemutató és Intel Sandy Bridge riport - videó
Mi most ez utóbbi alapján járunk el, így az „átlagos” és a különleges megoldásokat vizsgálgatjuk egy-egy csokorban. A standard verziók P8P és P8H alaplapjai persze túl sok izgalmat nem kínálnak, mégis érdemes velük foglalkozni. Az igazi csemegét összefoglalónk második felére hagyjuk, ahol a ROG Gamer család Maximus IV Extreme, a tartósság mintaképéül szolgáló Sabertooth P67 és a HTPC-k reménybeli sztárja, a mini ITX méretű P8H67-I Deluxe kerül a figyelem középpontjába.
Asus P8P67 és P8H67 alaplapok - újításokkal tűzdelt LGA1155 paletta:
Remélem senki sem várja tőlünk, hogy az összes Sandy Bridge alá készült lapot részletesen bemutassuk, hiszen ehhez több tíz oldalnyi hely sem lenne elég. Inkább kiemelnénk két terméket, a P8P67 Deluxe és a P8H67-M EVO képében.
A P8P67 Deluxe jelenti majd az Asus Sandy Bridge alaplapok (LGA1155 tokozás) csúcsát, legalábbis a még éppen megfizethető szegmensben. Legnagyobb újításként a deszkához ajándékot kapunk, méghozzá az ASRock-nál már látott előlapi USB 3.0 képében. A 3,5”-os helyre szerelhető alkalmatosság persze feltételezi egy második NEC USB 3.0 chip használatát, hiszen a P8P67 Deluxe előlapi kivezetése mellett a hátlapon is megvan a két USB 3 csatoló. További újítás, hogy a Rampage III Extreme-nél bevezetett digitális VRM kerül alkalmazásra. Ahogyan Gyöngyösi Zoltán, az Asus munkatársa egy másik termék kapcsán fogalmazott: fázishalmozás helyett digitális VRM modult alkalmazunk.
Asus P8P67 Deluxe
Elemezhetnénk még a P8P67 Deluxe új hűtőbordáját, a hátlapi kimeneteket és az alaplaphoz kapcsolható komponensek egész áradatát, azonban akkor napestig itt ülnénk. Egyelőre talán mindenki megelégszik annyival, hogy felsoroljuk a konnektorokat, elemzés nélkül: 3db PCI-E 16X, 4db DDR3, 12db USB 2.0, 4db USB 3.0, 2db gigabit ethernet, 2db eSATA, instant post led és ki-be kapcsoló, optikai hang.
Most, hogy láttuk milyen csúcs, nézzünk meg egy visszafogottabb terméket, melyet elsősorban a Sandy Bridge processzorba ágyazott grafikus mag kiaknázásához tervezett az Asus. A P8H67-M EVO egy micro ATX méretű deszka, négy DDR3 memória foglalattal és két PCI-E csatolóval. Ez utóbbiakra persze aligha lesz szükség, hiszen a Sandy Bridge CPU grafikus magja szinte minden igényünket kielégíti majd. Kellemes a lap további felszereltsége is: 12 USB, 6 SATA, valamint optikai hang kivezetés és többféle VGA csatlakozó is szolgálja kényelmünket.
Asus MP8H67-M EVO
Bár klasszikus HTPC komponensnek kicsit nagy a P8H67-M EVO, mégis remek házimozi, vagy munka gép alapja lehet belőle. Bővíthetősége alkalmassá teszi arra, hogy a későbbiekben akár Gamer PC-t is építsünk belőle (mindössze egy PCI-E videokártyát kell beletenni), hiszen a Sandy Bridge nem csak grafikus magja, hanem sebessége alapján (a játékokhoz azért nem árt egy gyors proci) is sikerre van ítélve..
Asus ROG Maximus, Sabertooth és miniITX - Sandy Bridge procikhoz:
Az átlagosabb modellek után jöhet a beígért desszert, vagyis a ROG Maximus IV Extreme, a P67 Sabertooth és a P8H67-I Deluxe. Ez a három alaplap jelenti az Asus Sandy Bridge alaplap családjának csúcsát, hiszen a Maximus ígérkezik a leggyorsabbnak, a Sabertootht a legtartósabbnak, a P8H67-I Deluxe pedig a legkisebbnek.
Kicsi és nagy. Röviden így foglalhatnánk össze a Maximus IV és P8H67-I lapokat, persze ennél jóval többről van szó. A Maximus IV például eddig egyedülálló módon 10db USB 3.0-t sorakoztat fel, ami kicsit előre is vetíti az USB 2.0 végnapjait. Természetesen a hűtés, a tuning képességek és maga a lap kinézete is méltó folytatása a ROG alaplapok hagyományainak.
Asus Maximus IV Extreme és P8H67-I Deluxe
A játékosokat célzó ROG Maxumus IV mellett érdekes kontrasztot ad a P8H67-I, mely mini ITX méretével az első Sandy Bridge képes mini apróság. Kis méret - nagy tudás, szoktuk mondani és bizony most is erről van szó. A két DDR3 memóriafoglalattal, egy PCI-E 16 sínnel és 4 SATA porttal felszerelt P8H67-I integrált WiFi egységgel és HDMI, DVI, D-Sub videó kimenetekkel is rendelkezik. Sajnos megjelenési dátumot és árat még megközelítőleg sem tudunk mondani, pedig ez a mini ITX csoda legalább annyira érdekesnek ígérkezik, mint annakidején a Gigabyte H55N USB3.
Hírünk végére maradt a P67 Sabertooth, mely katona szabványoknak is megfelel, így gyakorlatilag elpusztíthatatlan. Az persze nem kérdéses, hogy ebből a típusból (mint ahogyan az elődökből) nem fog sokat eladni az Asus, azonban a deszka tökéletes mintapéldája annak, hogyan kellene alaplapot tervezni. A P67 Sabertooth felépítése, valamint hűtése egészen csodálatra méltó, nem véletlen, hogy a gyártó ennyire büszke szülöttjére.
Asus P67 Sabertooth
Felszereltségét illetően a Sabertooth P67 meg sem közelíti a Maximust, de még a P8P67 Deluxe-szal sem veszi fel a versenyt, azonban nem is ez a dolga. A feladat az, hogy akár 5-10 év múlva is alaplap legyen; olyan alaplap, mely kiállta az idő és a tuning próbáját..
Asus Sandy Bridge alaplapok - galéria:


























A hírhez kapcsolódó termékek és azok ára:
Aqua: Asus P7H55 LGA1156 alaplap >> 24.170 Ft
Bluechip: Asus P7P55D-E LX LGA1156 alaplap >> 30.690 Ft
PChelpline: ASUS P7H55-M PRO alaplap >> 25.182 Ft
- Kapcsolódó hír(ek)
- » ASRock P67 választék - H67M-től P67 Extreme4-ig
- » Gigabyte P67 és H67 - Sandy Bridge - alaplapok
- Kapcsolódó teszt(ek)
- » ASRock - úton a minőség felé - riport
- » Asus Rampage III Extreme - új irányok