A nagy Creative feltámadás és hangkártya helyzet 2011 őszén
..elemzésünkben megnézzük, hogy a szebb napokat is látott Creative milyen hangkártyákkal (Sound Blaster széria) és miféle média lejátszóval (ZEN X-Fi3) szeretne visszakerülni régi pozícióiba. Átnézzük a hazai kínálatot is, a belépő szintű zajkeltőktől, a 60.000 Ft-os Xonar Essence One-ig..
Kétségtelen, hogy a patinás gyártó valaha szebb napokat is megélt, egykoron nem volt kérdéses, hogy aki egy normális hangkártyát akar birtokolni, annak valamilyen Creative Sound Blaster címkés termékre kell lecsapnia. Aztán elkezdtek fejlődni az alaplapra integrált hangkártyák, mely minőségi színvonal sok átlagfelhasználónak már elégséges volt, ezért a diszkrét hangkártyák piaca kicsit megtorpant (sőt, talán inkább megroppant).
Mostanában viszont szerencsére kezd erősödni egy minőségibb vonal, egyre többen keresik a drágább termékeket is a jobb hangzás elérése végett. Az elmúlt évek Creative-os gyengélkedését kihasználva többen is betörtek a hangkártyák világába, így a felső kategóriát célzó ASUS és az olcsóbb termékeket kínáló Genius. Persze a Creative név még ma is jól cseng, így a most bejelentett hangkeltő ketyerék mindenképpen megérdemlik a figyelmet. Szaladjunk gyorsan végig régig rajtuk, majd picit nézzük át, mit kapunk manapság hangkártya címszó alatt és mennyiért!
Creative - új külső és belső hangkártya, valamint új médialejátszó is szerepel a kínálatban:
Creative Sound Blaster Recon3D hangkártya
Az egyik furcsa szerzet egy USB-n keresztül csatlakoztatható külső hangkártya, a Sound Blaster Recon3D, mely méretét és formáját tekintve leginkább egy egérre emlékeztet. Érdekessége, hogy cross-platform kompatibilis, vagyis PC mellett Mac-hez, Xbox 360-hoz és PlayStation 3-hoz is csatlakoztatható.
Az egységen három 3.5 mm-es jack aljzatot láthatunk (mic in, line in, analog line out), a varázslatért felelős Sound Core3D chip viszont a készülék mélyén lapít. Ez a processzor 4 különálló magot tartalmaz, melyek sok más mellett a csúcsminőségű digital-to-analog (DAC) és analog-to-digital (ADC) konverziókról és a teljes 5.1 anyagok dekódolásáról gondoskodnak.
A gyártó kifejezetten azt a célt tűzte ki a Recon3D-nek, hogy drámaian javítsa a játékosok audio élményét, helytől, tartalomtól és platformtól függetlenül. Ez így elsőre túl nagy falatnak tűnhet, de a cég mögött álló 400 millió értékesített hangkártya azért elég meggyőző biztosíték.
A gamer igények kielégítése érdekében olyan opciók állnak rendelkezésre, mint a gyors és könnyű hangerőszabályzás, plusz mikrofon erősítés, THX TruStudio Pro beállítási lehetőségek, CrystalVoice technológia az online kommunikáció minőségének maximalizálásáért és nem utolsó sorban 10 sávos EQ némi basszus managementtel megtámogatva.
A Sound Blaster Recon3D megjelenése októberben várható 129.99 dolláros áron, de a közeljövőben lesz még egy érdekes csomagajánlata a cégnek. Ebben a Recon3D-t kiegészítik egy TacticLink vezeték nélküli kártyával, mely felokosítás után a felhasználók képesek lesznek a szintén a csomag részét képző vezeték nélküli Sound Blaster Tactic3D Omega Headset-et párosítani a hangkártyával. A kapcsolat felépítése után aztán leomlanak a korlátok, se vezetékek, se megkötések, legyen szó vérre menő küzdelemről vagy akár egy kis Netflix bambulásról PS3 vagy Xbox 360 környezetben. A csomag pontos megjelenési dátumát és vételárát egyelőre homály fedi.
A már fentett említett Sound Core3D processzort vétek lenne csupán egyetlen eszközre pazarolni, ezért a gyártó bejelentett egy PCI-Express csatolású új hangkártya családot is, a Sound Blaster Sound Core3D-t. Az X-Fi sorozat a tradíciókat követve minőségi dedikált célhardverek és RISK processzorokkal operált, ezzel szemben a „négymagos” Sound Core3D egy marék DSP-vel (digital signal processors) végzi a jelfeldolgozást. A quad-core címke nem is igazán konkrétan arra vonatkozik, hogy hány fizikai processzor mag kapott helyet a kártyán, hanem inkább arra, hogy összesen négy DSP felelős az összes hangzatos és remélhetőleg hallható funkcióért.
Sound Blaster Sound Core3D
Elsőre három különböző modell lesz elérhető, a Sound Blaster Sound Core3D, a Sound Blaster Recon3D Fatal1ty Professional és a Sound Blaster Recon3D Fatal1ty Champion. Az alapmodell Sound Core3D, mely az eddig megszokott minőségi hangkártyákhoz képest meglepően üres, hiszen a RISK processzoros alkatrészek mind hiányoznak.
A lelkét képző DSP processzorok középen tobzódnak egy EMI (Electromagnetic Interference) pajzs biztonsága alatt, a lekerekített egység igen jól néz ki, látványnak sem utolsó. Természetesen minden kártyán megtalálhatók a szokásos 7.1-es analóg és digitális (optikai is) csatlakozók.
Ehhez képest a Recon3D Fatal1ty Professional kapott egy egész kártyát borító trendi EMI pajzsot, piros LED-et, egy polikarbonát ablakot és egy különleges mikrofont, mellyel még jobb eredményt tud elérni a CrystalVoice technológia. Az abszolút csúcsot a Recon3D Fatal1ty Champion fogja képezni, mely a Professional modellhez képest egy 5.25"/3.5" bővítőhelyre szerelhető külső egységgel lesz gazdagabb, ezen további csatlakozók és kontrollerek fognak tobzódni. Az alapmodell érkezése 2011 negyedik negyedévében várható, a Champion 2012 első hónapjaiban esedékes, a Professional-ről semmi infó, csakúgy, mint a vételárakról.
Creative ZEN X-Fi3
A hangkártyák mellé egy újabb médialejátszó is befutott, és ami azt illeti, az legfrissebb ZEN is nagyon pofás. A ZEN X-Fi3 mérete 65 x 45.5 x 12.5mm, kijelzője 2 hüvelykes, súlya pedig mindössze 43 gramm. Modelltől függően alapból 8 vagy 16 GB belső memóriából kell gazdálkodnunk, amennyiben ezt kinőttük, akkor microSD kártyával tetszés szerint bővíthetjük a kapacitást (max. 32 GB-os kártyáig).
Az úgynevezett X-Fi Crystallizer technológia gondoskodik a kódolási hibák és veszteségek enyhítéséről, így elvileg zenéink sokkal teltebben, szebben szólalnak meg. Egy másik hangzatos megoldás, a X-Fi Expand a teret hivatott tágítani, használata azt az élményt kelti, mintha nem is fülhallgatón, hanem hangszórón zenebonálnánk.
A támogatott formátumokból szerencsére nincs hiány, FLAC, MP3, WMA, és Audible 4 mellett még az iTunes által preferált Plus AAC fájlokat is eszi, így elvileg nem nagyon kell majd borzalmas átkódolásoktól szenvedni. Az apró méret ellenére a beépített FM-tuner és Bluetooth 2.1 mellé még mikrofon és hangszóró is befért.
A kis kijelző miatt nem tűnik túl fontos opciónak, hogy video fájlokat is lejátszik (WMV9, MPEG4-SP, és AVI (DivX4/5, XviD)), de nem csak egérmozira van lehetőség, ugyanis egy mezei A/V kábellel bármilyen TV-n megjeleníthető tartalma, akár még a nyaralás fényképeinek ad-hoc prezentálására is alkalmas. Beépített Lítium akkumulátora 20 órányi muzsikát vagy 5 órányi videózást engedélyez. A 8 és 16 GB modell ára rendre $99.99 és $139.99.
Túl az integrált hangkártyák világán - minőségi hangkeltők az ASUS és a Creative kínálatában:
Azok PC használók, akik szeretnének tiszta, erős hangokat, vagy csak igényesebbek az átlagnál, bizony kénytelenek lemondani az integrált hangkártyáról. (Asztali gép esetén ez könnyű - nagyos sokféle PCI / PCI Express hangkártya kapható - notebooknál picit nehezebb, mivel csak USB-s egység jöhet szóba). Bár a manapság használt chipek sokkal jobb hangminőséget biztosítanak, mint akár csak néhány évvel ezelőtt (nem ritkán THX és Dolby minősítéssel is rendelkeznek) egyetlen audió chip aligha pótolhat egy komplett kártyát. Így tehát néhány kivételtől eltekintve (pl.: ASUS Crosshair III, Rampage III - itt egy igen drága Creative termék jár ajándékba) körül kell nézni a piacon, milyen hangkeltőkben gondolkodhatunk.
ASUS Xonar U3 - zsebhangkártya
Idehaza lényegében kétszereplős a piac, az egyik a már fent bemutatott Creative, a másik pedig az ASUS. Előbbi az egészen olcsó, 5000 Ft körüli Creative-Labs Sound Blaster Audigy SE-től, a luxusnak tűnő 40.000 Ft-os Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty-ig 19 féle terméket kínál. Az ASUS inkább a felső kategóriában rendelkezik széles választékkal, (kivétel a 7 és 9 ezer forintos Xonar DG és Xonar U3), a fő csapás 11 és 61.000 Ft között alakul.
A „legegyszerűbb”, már nem integrált 5-10e Ft értékű hangkártyák főbb jellemzői általában: PCI csatoló, 5.1 / 7.1 kimenetek, 96 kHz, 10 Hz - 40.000 Hz tartomány. A tizenezres szektorban már akadnak USB-s hangkeltők is a PCI verziók mellett, többnyire digitális ki-be menetekkel megspékelve, általában 7.1 hangzással.
Creative X-Fi Titanium Fatal1ty és Sound Blaster X-Fi External
A lejátszás mellett fontos szempont lehet a hangok rögzítése és szerkesztése is. Integrált hangkártyával aligha lehet tisztességes felvételt készíteni, szerkeszteni pedig tényleg csak az erre specializált vason érdemes. Az olcsó szegmens persze nem fedi tökéletesen ezeket az igényeket, de rögzítés terén klasszisokkal jobb minőséget garantál.
Akinek az átlag fül számára már tökéletes minőség sem elég, annak is van választási lehetősége, 30.000 és 65.000 Ft között. A Creative itt Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Champion, Sound Blaster X-Fi Titanium HD és Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty kártyákat kínál, jellemzően a játékosokat célozva. (Nem véletlenül Fatal1ty nevével díszítik a termékvonalat.)
ASUS Xonar Essence One
Az ASUS gondol a professzionális és lelkes amatőr táborra is, Xonar D2 7.1, Xonar HDAV 1.3 Slim PCI, Xonar D2X, Xonar Essence STX PCIE, Xonar Essence ST PCI, Xonar HDAV 1.3 7.1 PCIE, Xonar HDAV 1.3 Deluxe 7.1 PCIE cuccok árban és tudásban is egyre többet és jobbat kínálnak. Tény: a 30.000 Ft fölötti hangkártyákat már csak az képes kihasználni, aki megfelelő audiofil vénával rendelkezik, vagy valóban professzionális használatban gondolkodik, de bármi is legyen a célunk, vannak opciók.
Az összefoglalóhoz kapcsolódó hangkártyák és azok ára:
Bluechip: Asus Xonar DG PCI 5.1 >> 7.550 Ft
Bluechip: Asus Xonar U3 USB >> 9.060 Ft
Bluechip: Asus Xonar DS PCI >> 11.670 Ft
Bluechip: Asus Xonar D1 7.1 PCI >> 17.170 Ft
Bluechip: Asus Xonar D2 7.1 PCI >> 39.710 Ft
Bluechip: Asus Xonar D2X PCI-E >> 42.610 Ft
Bluechip: Asus Xonar Essence ST PCI >> 46.050 Ft
Bluechip: Asus Xonar Essence STX PCI-E >> 46.050 Ft
Bluechip: Asus Xonar HDAV 1.3 7.1 PCIE >> 56.360 Ft
Bluechip: Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe 7.1 >> 61.860 Ft
Árukereső: Creative SB Audigy SE >> 5.500 Ft-tól
Árukereső: Creative SB X-Fi GO >> 11.075 Ft
Árukereső: Creative SB X-Fi Surround 5.1 USB >> 16.800 Ft
Árukereső: Creative SB X-Fi Xtreme Gamer >> 21.070 Ft
Árukereső: Creative X-Fi HD >> 25.000 Ft
Árukereső: Creative SB X-Fi Fatal1ty >> 30.800 Ft
Árukereső: Creative SB X-Fi Titanium Fatal1ty >> 31.100 Ft
Árukereső: Creative SB X-Fi Titanium HD >> 36.200 Ft
Árukereső: SB X-Fi Titanium Fatal1ty PRO >> 32.000 Ft
Árukereső: SB X-Fi Titanium Fatal1ty Champion >> 38.000 Ft
- Kapcsolódó hír(ek)
- » ASUS Blu-ray HD médialejátszók - O!Play BDS-500 és BDS-700
- » ASUS Xonar Essence One külső Hi-Fi mindenes
- » ASUS Xonar U3 - minőségi zsebhangkártya
- » Creative Aurvana In-Ear2 hangkeltő füldugasz
- » Creative Sound Blaster WoW headset
- » Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro és Go! Pro